A to wszystko za sprawą Europejskiego Centrum Bajki.
– Nie ma dziś w Polsce instytucji kultury, która mogłaby konkurować z Europejskim Centrum Bajki, zarówno pod względem ilości jak jakości imprez dla dzieci – powiedział zachwycony skalą i poziomem tegorocznej Literackiej Majówki w Pacanowie krakowski dziennikarz penetrujący świat kultury. I rzeczywiście. W ciągu pięciu dni 4. Festiwalu Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, podczas spotkań autorskich, koncertów i warsztatów literackich nie jeden raz brakowało miejsc dla publiczności, która zalała dosłownie Pacanów. Jak szacują organizatorzy przyjechało 14.973 gości (!) min. z Warszawy, Krakowa, Kielc, Katowic. Przybyli goście z Macedonii, którzy doskonale znają i uwielbiają Przygody Koziołka … , który został przetłumaczony na język macedoński jako Kozle Bozle.
Najlepsze recenzje tego fantastycznego, barwnego swoistego maratonu wyobraźni, który odbywa się w mieście Koziołka Matołka już po raz czwarty, wystawiły same dzieci – mówiąc – Dobrze było! Chcę tu przyjść jutro! Chcę zostać przez całą majówkę!
Festiwal przypominał wielki tort, o wielu warstwach, który świetnie smakował, niezależnie od tego, którego kawałka właśnie kosztowaliśmy.
Były gwiazdy! W Centrum Bajki pojawiła się uwielbiana przez dzieci Kicia Kocia, wokół której gromadził się prawdziwy tłum fanów!
Znana pisarka dla dzieci i młodzieży, autorka m.in. „Sagi Jesionu” Magdalena Zawadzka – Sołtysek, zaprezentowała swoją najnowszą książkę (pierwszą z pięciu jakie powstaną nakładem Centrum Bajki), prawdziwego art booka inkrustowanego ilustracjami malarki Anny Marii Bieleckiej: „Isa, córka wiatru”. Wspaniale też wciągała dzieci do rozmowy o Islandii, podróży do innych światów i kultur, a także o marzeniach, znaczeniu fantazji w ludzkim życiu i literaturze.
Odbyły się warsztaty komiksowe wokół książki „Bałwan w lodówce”, a inna gwiazda Festiwalu: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka kilkudziesięciu bestsellerów dla najmłodszych, nie tylko czytała swoją powieść „Florka”, ale także podczas warsztatów, uczyła jak tworzy się bohaterów literackich. Kontakt z artystami pozwalał dzieciom smakować wyrafinowaną literaturę, ale także zajrzeć do kuchni artysty, a nawet samemu ugotować rozmaite smakowite przystawki. – Przyjechałam do Pacanowa specjalnie na Florkę – zachwycała się Pani Basia z Krakowa.
W Centrum Bajki można było poznać japońską technikę kamishibai – czytania ilustrowanego obrazami i zrozumieć chiński teatr cieni, wykonując samemu oryginalne marionetki. Dzieci tworzyły komiksy, dzieła sztuki ze starych książek, robiły i wysyłały pocztówki. To nie wszystko. W Centrum Bajki można było w tych dniach dotknąć książek multisensorycznych, wziąć udział w ćwiczeniach i zabawach logopedycznych, kaligraficznych, plastyczno-sensorycznych, nauczyć się tworzenia ilustracji metodą String Art, a podczas zajęć muzyczno-rytmicznych znaleźć swój rytm i poszaleć.
Jakby tego wszystkiego było mało – w ogrodach Centrum Bajki powołano do życia prawdziwe „Ptasie Radio”, w bibliotece prezentowano ciekawą wystawę o Stanisławie Moniuszce i doradzano jakie wybrać lektury, a w kinie puszczano filmy o muzyce i teatrze. Trzeba koniecznie nadmienić, że kluczowym elementem Festiwalu był fascynujący i ekscytujący nie tylko dzieci (!) koncert Waldemara Malickiego, prawdziwego mistrza i propagatora muzyki, który brawurowo i wzruszająco uwieńczył obchody 200. urodzin Stasia Moniuszki. Ale o tym w osobnej relacji.
I ja tam byłem. W bajkę uwierzyłem. I Was wszystkich zachęcam! Centrum Bajki to wielka rzecz.
Jakub Ciećkiewicz
4. Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej – Pacanów 2019 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zostaw komentarz